Opis bloga

Blog nie powstał w celu przypodobania się komukolwiek, ale też treść w nim zamieszczona nie jest w żaden sposób uwłaczający. Zawiera wiele wpisów i wypowiedzi na różnorakie kwestie, które w jakiś sposób mnie zaintrygowały. Można tutaj znaleźć działy poświęcone felietonistyce, opowiadaniom, wiersze, a także wpisy bezpośrednio odnoszące się do polityki.

piątek, 12 sierpnia 2011

Metodologia badań



Jedną z najbardziej kluczowych spraw związanych z badaniami politycznymi i politologicznymi jest metoda badań. Większość osób zajmujących się tymi kwestiami ma określone poglądy polityczne. Jest to okoliczność, której nie da się ominąć, jednakże jest to też okoliczność w zasadniczy sposób zaciemniająca całokształt. Należy wprowadzić więc pewne zasady zgodnie, z którymi będę opisywał zaistniałe zagadnienia.

Po pierwsze zapominamy o etyce. Jednym z największych błędów jest opisywanie zdarzeń z punktu widzenia moralnego. Polityka, który odniósł sukces i oddalił zagrożenia dla państwa, nikt nie pyta jak to zrobił. W historii nie brakuje przypadków szantażu, demagogi, kłamstw, a nawet morderstw. Czyny te należy ocenić nagannie z punktu widzenia etycznego, ale bez nich sytuacja całych narodów dumnie patrzących w swoją przeszłość wyglądałaby znacznie gorzej.

Po drugie pluralizm. Współczesny świat jest chwilową wypadkową idei panujących na świecie. To, który zbiór teza akurat teraz zdaje się panujący, zależy od wielu czynników. Nie można powiedzieć, że jedne są gorsze od innych tylko dlatego, że istnieją. Należy dopuścić je do badań niezależnie od kontrowersji i konsekwencji, jakie wywołały w przeszłości. Wynik takich badań jest niejednokrotnie ciekawszy oraz pozwala wykorzystać niektóre elementy tych teorii ponownie. Dla przykładu wiele teorii politycznych i ekonomicznych powstałych na użytek III Rzeszy obecnie zalicza się do powszechnie szanowanych i nikt w nich nie widzi negatywnych konotacji. Dodatkowo należy brać pod uwagę różnice wynikające z kultury i geografii.

Po trzecie historia. Na studiach politologicznych bardzo dużo czasu poświęca się historii. Nie przez przypadek. Przed rozpoczęciem właściwych analiz warto zapoznać się z historią państw, narodów, ideologii, ruchów społecznych, migracji itd. a w niektórych przypadkach jest niezbędne. Inaczej nigdy nie zrozumiemy dużej części zagadnień np. dlaczego w USA ludzie tak bronią wolności liberalnych, a w Europie rezygnuje się z nich na rzecz kwestii socjalnych.

Po czwarte porównania. Nie da się ich uniknąć i to często jest błędem. Zbyt często i nachalnie usiłujemy przeszczepiać nasze wygórowane i niedziałające zachodnie normy w świat, gdzie nie są w stanie spełnić pokładanych w nich oczekiwań. Z drugiej strony nie da się dyskutować na tematy dotyczące różnorodnych kwestii dotyczących tych samych rozwiązań.

Po piąte system polityczno-organizacyjny. Przy rozważaniu współczesnych zagadnień politycznych nie da się pominąć systemów lokalnych, państwowych, między narodowych i organizacji. Jest to najbardziej skomplikowany i zarazem najbardziej dynamiczny element, jakim będę się zajmował. Każdego tygodnia na świecie wydawane są nowe akty prawne zmieniające sytuację między państwami i organizację w samych państwach. Nie ma na świecie człowieka zdolnego nadążyć za tymi zmianami. Specjaliści ograniczają się co najwyżej do kilku państw lub regionów. Osoby twierdzące coś odwrotnego albo udają znajomość tematu, albo kłamią.

Jak widać, podchodzę do kwestii na swój sposób. Zbiór metod badawczych uważam za otwarty. Wymieniłem te najważniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz